Co zaliczamy do odnawialnych źródeł energii?
Dbanie o środowisko naturalne jest niezwykle ważne. Z uwagi na mnogość zagrożeń o ekologii słyszymy coraz częściej. Wraz ze zwiększającą się świadomością coraz większą wagę przykładamy do sortowania śmieci czy ograniczenia zużycia plastiku. Dzięki rozwojowi technologii i nauki coraz częściej korzystamy również z odnawialnych źródeł energii, które bazują na naturalnych i niewyczerpywalnych surowcach. Co zaliczamy do odnawialnych źródeł energii i w jaki sposób ją wykorzystujemy?
Biopaliwa
Obecnie coraz częściej słyszymy o zaletach korzystania z biopaliw. Powstają one w wyniku przetworzenia tak zwanych biomas, czyli produktów pochodzenia organicznego, na przykład trzciny cukrowej, słonecznika czy drewna. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim w transporcie, a także jako paliwo grzewcze popularnie nazywane „bio-ogrzewaniem”, które stosuje się do ogrzewania budynków.
Odnawialna energia elektryczna
Odnawialne źródła energii wykorzystywane są również do produkcji energii elektrycznej. Można ją pozyskiwać na przykład przy zastosowaniu elektrowni wodnych (na przykład wykorzystanie prądu w rzekach) czy elektrowni wiatrowych, które wykorzystują moc wiatru. Obecnie coraz większą popularnością cieszy się wykorzystanie promieni słonecznych. Dzięki niej wiele osób może korzystać z fotowoltaiki, czyli instalacji przydomowych paneli słonecznych, które można stosować na różnych rodzajach pokryć dachowych, na przykład na dachówce czy blachodachówce. Panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ osoby, które decydują się na ich instalację, mogą otrzymać dofinansowanie. Oprócz tego taka forma pozyskiwania energii elektrycznych pozwala zaoszczędzić spore kwoty na rachunkach za prąd.
Odnawialne źródła energii pełnią niezwykle ważną funkcję w kontekście ochrony środowiska. Warto przyczyniać się do dbania o ekologię nie tylko sortując śmieci czy ograniczając zużycie plastiku. Wielu z nas ma możliwość korzystania z biopaliw. Odnawialna energia elektryczna również staje się coraz bardziej dostępna.